8 patarimai, kokį fotoaparatą rinktis

Paskutiniu metu sulaukiu nemažai klausimų, kokį fotoaparatą rinktis. Dėkoju už pasitikėjimą priimant šį atsakingą sprendimą ir tuo pat metu apgailestauju, kad negaliu pateikti paprasto ir konkretaus atsakymo, nors jūs, neraliuoti tinginiai, turbūt tikitės, kad pasakysiu, jog kažkoks Canikony D30A yra pats geriausias. Gaila, tačiau fototechnikos pasaulyje (kaip turbūt ir visame likusiame) pačių pačiausiųjų nebūna, tad viskas, ką galiu padaryti, tai pateikti gaires, kurios padės surasti patį geriausią fotoaparatą jums.

1. Fotoaparato tipas ir dydis

Atėjo tokie laikai, kai galima drąsiai teigti, kad dideli veidrodiniai fotoaparatai su sunkiais objektyvais nebėra vieninteliai įrankiai daryti geros kokybės nuotraukas. Atsiradę sisteminiai (kompaktiško dydžio fotoaparatai su keičiamais objektyvais) nemažai laiko tobulėjo, kol galiausiai nuotraukų kokybe pasivijo savo didžiuosius brolius. Veidrodiniai fotoaparatai vis dar laimi patogumu ir priedų gausa, tačiau pradedančiajam vargu ar verta dėl to tampytis papildomą pusę kilogramo. Sakoma, kad geriausias fotoaparatas yra tas, kurį tuo metu turi po ranka, o kompaktiškas sisteminis toje rankoje gali atsirasti gerokai dažniau. Na, o tradicinių pigių muilinių era, mano galva, baigiasi, nes kartu nešioti dar vieną įrenginį, kuris fotografuoja vos geriau už jūsų iPhone darosi tiesiog neracionalu ir keista.

Kameru Dydziai.jpg

2. Kaina

Bene daugiausia pasirinkimo variantų pašalinantis kriterijus. Nesvarbu, kokio tipo fotoaparatą rinktumėtės, visi jie turės pradinio, vidutinio ir aukščiausio lygio produktus, kurie neatsitiktinai skiriasi ir kaina. Pigiausi nauji sisteminiai su standartiniais kit objektyvais kainuoja apie 300-400€, veidrodiniai – keliomis dešimtinėmis brangiau. Visgi, net pradinio lygio „rimtieji“ fotoaparatai bus didžiulis kokybinis šuolis, jei iki šiol šeimos atostogas fiksavote tik savo šimtapixeline Nokia ar pagyvenusia muiline.

3. Objektyvas

Tai bene sudėtingiausias pasirinkimas naujokui, nes milimetrai ir kažkokios mistinės F reikšmės retai sako ką nors informatyvaus. Visgi ne veltui visi gamintojai savo fotoaparatus pirmiausia komplektuoja su standartiniu 18-55mm objektyvu ar jo atitikmeniu. Kitinio objektyvo pravardę gavęs plastmasėlis beveik nieko nekainuoja ir geriausiai padeda identifikuoti pradedančiojo poreikius – ar daugiausia nuotraukų padarote plačiu kampu, ar mėgstate artimus portretus, ar vis pykstate, kad medyje sėdinti voverė jūsų nuotraukose tampa tik keliais rudais taškais. Iš kitinio neišvengiamai išaugsite ir jo kokybė jūsų nebetenkins, bet tuo metu jau būsite labai protingi ir be neaiškių blog'ų pagalbos žinosite, ką pirkti toliau.

4. Gamintojas

Tai Canon, Nikon, Pentax, Sony ar Olympus? Dabar atskleisiu didžiausią amžiaus paslaptį – nė velnio jie nesiskiria. Jeigu lyginsite to paties lygio fotoaparatų su tokios pat klasės objektyvais nuotraukas, 9 atvejais iš 10 nepastebėsite jokio skirtumo ir neatskirsite, kur yra kuris. Renkantis savo pirmąjį fotoaparatą gamintojas turėtų tapti vienu mažiausiai svarbių faktorių. Sony nemokamai prideda kameros krepšį ar klipatuojantį trikojį? Pirkite jį. Patinka raudonas kleckas ant to Nikono? Puiku, traukit banko kortelę. Patogumas rankoje ar aiškesnis meniu yra gerokai svarbiau už kelias baltas raides kameros priekyje.

5. Naudota fototechnika 

Ji gali tapti geru pasirinkimu taupantiems. Turint didesnių ambicijų, iš pradinio lygio fotoaparatų išaugama greičiau nei iš vaikiškų kelnių, tad jų pardavimas ir migravimas į aukštesnę lygą tampa natūraliu fotografų procesu. Metus panaudotą kameros modelį skelbimuose galima rasti vos ne dvigubai pigiau, o fotoaparatai ir objektyvai nėra dažnai gendanti technika (1989m. pagamintas objektyvas siunčia linkėjimus iš mano lentynos). Visgi, nenaujos technikos siūlyčiau ieškoti fotografų bendruomenių puslapiuose (efoto.lt, fotokudra.lt) ir į pirkimo procesą pasiimti labiau patyrusį draugą. Dar galiojanti garantija taip pat padeda apsidrausti nuo nesėkmingo pirkinio įsigijimo.

Fotoaparatas.jpg

6. Filmavimas

Svarbu nuspręsti, ar filmavimas bus reikalingas. Jeigu ne – galima sutaupyti kelis eurus ir šį faktorių ignoruoti. Jei reikalingas ir norite į šią sritį pažiūrėti rimčiau, verta atkreipti dėmesį į maksimalią rezoliuciją ir kadrų per sekundę skaičių, rankinių nustatymų gausą, vartomą ekraną, mikrofono jungtį.

7. Pirkimo vieta

Fotoaparato pirkti ten, kur pardavinėjami gartraukiai, salotų džiovintuvai ir dulkių siurbliai, nerekomenduočiau. Tikėtina, kad tokioje vietoje dirbantis technikos ekspertas turės gerokai mažesnį žinių bagažą negu specializuotos parduotuvės konsultantas ir kompetentingai patarti negalės. Taip pat mažesnis bus ir pasirinkimas, o kainos, tikėtina, aukštesnės. Pirkti internetu visada patogu, tačiau primygtinai siūlyčiau prieš perkant rankose palaikyti bent kelis variantus.

8. Kitos smulkmenos

Kai kurios jų (ne)vertos dėmesio: megapixeliai – visi šiuo metu parduodami fotoaparatai jų turi daugiau nei pakankamai, tad ar 16 milijonų taškų, ar 36, jokio skirtumo nuotraukose nepajusite; skaitmeninis priartinimas – visiškai nieko nereiškianti sąvoka, nes taip pat sėkmingai galite „priartinti“ ir spausdami + mygtuką klaviatūroje peržiūrint nuotraukas.

Pabaigai tik norėčiau atkreipti dėmesį, kad nereikėtų kameros paieškoms skirti per daug bemiegių naktų, jei nesate profesionalas. Visagalė rinka jau taip sudėjo, kad konkurentų pateikiami tos pačios klasės produktai dažniausiai skiriasi minimaliai, o tie skirtumai mėgėjiška akimi pastebimi sunkiai. Galiausiai, dinaminis diapazonas ir chromatinės aberacijos juk nėra tokie svarbūs faktoriai fotografuojant vaikų gimtadienius, ar ne?

.